
Leća. Jesti dobro i zdravo, ne mora značiti trošiti puno para na neobične namirnice i tragati danima za novim receptima. Sa tako malo, može se postići puno!!! Voljela bih da vam pomognem u razmišljanju kako se snaći sa onim što imate u trenutku kada počnete pripremati jelo. I šta je u principu u osnovi svakog jela.
Bila je nedjelja kada sam pripremala ovu leću. Prodavnice su bile zatvorene. Jedino što sam imala od povrća jeste luk, bijeli luk, paradajz, prasa i krompir. Mislim da je bilo sasvim dovoljno. Na ovom blogu ne mislim pisati samo o bombastičnim receptima koji su super ukusni i jako privlačni na pogled, već o onome što bismo trebali jesti svakodnevno.
Samo ukratko da vas napomenem o nutritivnim vrijednostima ove mahunarke: bogata je vitaminima A, B1, B2, B3, B6, C i E. Sadrži minerale kao što su potazij, fosfor, kalcij, željezo i natrij, te druge nutritivne osnove-folna kiselina i antioksidanti koji štite naše ćelije.
Sastojci:
- 300-500 g leće
- glavica luka
- bijelog luka
- prasa
- krompir
- paradajz svježi ili paradajz sos
- ulje za dinstanje povrća
- 1 kašika ljubavi
Priprema:
- Potopiti leću u vodu i ostaviti da odstoji najmanje dva sata.
- Izdinstati isjeckani luk i bijeli luk, na tri kašike ulja.
- Ne zaboravite da se na blogu kasikaljubavi.com pišu samo dobri i provjereni recepti.
- Dodati isjeckanu prasu i upržiti, paziti da ne izgori prasa.
- Dodati paradajz, čašu vode i sve samljeti štapnim mikserom.
- Dodati začine po želji, iscijeđenu leću i potopiti vodom.
- Dodati krompir isjeckan na kockice (može se i izostaviti).
- Kuhati u pretis loncu nekih desetak minuta od trenutka kada pretis počne da pišti.
- Može se jesti kao glavno jelo, uz salatu i hljeb. Ako leću ipak služite kao predjelo, za glavno jelo vam predlažem bilo koje mesne filete ili punjena jaja.
- Slikajte svoju leću i podijelite je sa nama u Fejsbuk Grupi Kašike ljubavi.
Bogata je vitaminima A, B1, B2, B3, B6, C i E. Sadrži minerale kao što su potazij, fosfor, kalcij, željezo i natrij, te druge nutritivne osnove-folna kiselina i antioksidanti koji štite naše ćelije.
Napomene:
- Leća je jedina mahunarka za koju je dovoljno samo dva sata natapanja, za razliku od ostalih mahunarki.
- Za većinu variva, kao osnovnu bazu dinstam lagano i dugo (ako imam vremena) luk i bijeli luk. Naravno, ima mnogo načina, ali ja sam pronašla ovaj koji je jako bez, lagan i daje mi odlične rezultate.
- Ovo je osnovni recepet po kojem radim. Vi možete dodati bilo koje povrće za koje mislite da bi se dobro uklapalo u ovom kuhanju i koje imate u momentu pripremanja jela.
- Kako se povrće ne bi osjetilo, ja ga sameljem štapnim mikserom u četvrtom koraku. Ako ipak vi volite da osjetite u kuhanju komadiće povrća, dovoljeno je samo da ga isjeckate kako vam odgovara.
- Leća može da stoji nekoliko dana u frižideru, ali se može i zamrznuti u plastičnim zdjelama.
- Pri podrgrijavanju leće trebali bismo obratiti posebnu pažnju, jer mi se desilo nekoliko puta da mi zagori, u trenutku, dok se okrenem da postavim sto za ručak. Jednom skuhana, brzo zagorjeva.
- Ako je leća gusta nakon kuhanja, a skoro uvijek se zgusne kada se ohladi, možemo dodati još vode i prokuhati je.
- Može se dodati komadić mesa ili mesnih prerađevina u skaldu sa ukusima, bude odlično.
- Ovako pripremljena leća odlična je za bebe poslije prve godine života, za trudnice zbog folne kiseline, za anemične zbog željeza koje sadrži….za sviju nas radi zaštite i održavanja zdravlja.
- Ako vam se sviđa ovaj recept, podijelite ga sa drugima.
- Pratite nove recepte na Facebook stranici i novom YouTube kanalu.
- Pozivam vas da uđete u prostor kojeg smo zajedno izgradili ljubitelji recepata Kašike ljubavi i ja: Grupu Kašika ljubavi….da podijelite svoje recepte, znanje i iskustva, da ih isto tako dobijete, te da budete dio naše velike zajednice. Pridružite nam se! Čekamo vas!
Dženita
Super mi je ovaj recept!